Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Rodzaje zmarszczek – jakie są i jak sobie z nimi poradzić?

Strona główna » Blog » Rodzaje zmarszczek – jakie są i jak sobie z nimi poradzić?

Rodzaje zmarszczek są bardzo zróżnicowane i mogą mieć odmienne pochodzenie. Zmarszczka nie zawsze oznacza to samo pod względem etiologicznym (pochodzenia) oraz histologicznym (tkankowym). Charakter zmarszczek wpływa istotnie na to, czy dana zmiana jest w pełni odwracalna i w jaki sposób przeciwdziałać i zwalczać konkretnego rodzaju zmarszczki. Specjaliści kosmetologii i medycyny estetycznej starają się wyróżniać kilka rodzajów zmarszczek. Pomaga to określić ich pochodzenie i wdrożyć skuteczne metody terapeutyczne. Uwzględniając rodzaje zmarszczek, szczególną uwagę zwraca się na zmarszczki zlokalizowane w obrębie twarzy, albowiem to one najsilniej wpływają na wygląd i są najczęstszym obiektem interwencji medycznych i kosmetologicznych. Nie można jednak zapomnieć o innych częstych miejscach lokalizowania się zmarszczek – dłoniach, dekolcie i szyi.

Co to są zmarszczki?Załamania w strukturze skóry, najczęściej pojawiające się na skórze twarzy, dekoltu czy szyi.
Jakie są rodzaje zmarszczek?Mimiczne, posłoneczne, senne, grawitacyjne, kurze łapki, zmarszczki marionetki, zmarszczki palacza, zmarszczki pod oczami, zmarszczki dekoltu zmarszczki na szyi.
Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?Kiedy w skórze maleje poziom włókiem kolagenowych i elastynowych, czyli już w okolicach 25 roku życia.
Jakie istnieją sposoby na zmarszczki?Sposobów na zmarszczki jest wiele – w pierwszej kolejności warto sięgnąć po m kremy i sera przeciwzmarszczkowe, maseczki oraz peelingi. Warto też zadbać o zdrowy styl życia, pić min. 2 l wody dziennie i prowadzić zdrową dietę, wolną od używek. Gdy zmarszczki są utrwalone warto zdecydować się na zabiegi.
Serum przeciwzmarszczkowe - Buatic

BUATIC
WYBIERZ SERUM DO KAŻDEGO RODZAJU ZMARSZCZEK ZAMÓW!

kobieta zdejmuje młodą skórę z twarzyRodzaje zmarszczek – jakie możemy wyróżnić?

Rodzaje zmarszczek można podzielić względem lokalizacji i mechanizmów powstawania:

 • zmarszczki mimiczne, to jedne z najczęstszych i najbardziej widocznych zmarszczek. Związane są z aktywnością mięśni twarzy – mięśnia okrężnego ust, okrężnego oczu, dźwigacza kącika ust i innych. Są to pierwsze zmarszczki (pojawiają się już w okresie od 25 do 30 roku życia). Ich najczęstszą lokalizacją są okolice oczu, czoło oraz przestrzeń pomiędzy nozdrzami, a wargą górną. Walkę z nimi najlepiej rozpocząć od zmiany swych życiowych przyzwyczajeń, czyli np. zadbać o regularne wysypianie się czy też o właściwą dietę. Sporo dobrego może również zrobić właściwa pielęgnacja skóry, którą warto zacząć już w okolicach 25 r.ż.
 • zmarszczki senne – związane są z tzw. trakcją, czyli pociąganiem tkanek i zmiennym uciskiem twarzy w trakcie snu, zwłaszcza w trakcie spania na boku lub na brzuchu. Profilaktycznie najlepiej będzie zmienić poduszkę – z wgłębieniem pośrodku i wybrzuszeniem na wysokości szyi. Warto też, przed samym pójściem spać przewietrzyć sypialnię lub ewentualnie napełnić ją zapachami lawendy, wetiweru, gorzkiej pomarańczy lub jaśminu, by zapewnić sobie dobrą jakość snu. Remedium kosmetycznym może być nawodnienie cery za sprawą serum z kwasem hialuronowym jako najbardziej uniwersalnego preparatu stosowanego w kosmetologii do usuwania linii i bruzd skórnych.
 • zmarszczki grawitacyjne – związane z utratą elastyczności skóry, głównie wskutek odwodnienia włókien kolagenowych, osłabienia produkcji kolagenu oraz pogorszeniem właściwości włókien. Pod wpływem czynnika trakcyjnego (pociągającego), w tym przypadku grawitacji dochodzi do rozciągnięcia skóry i powstania zmarszczek/ Mówiąc kolokwialnie – narażony na nie jest każdy. Pojawiają się później niż zmarszczki mimiczne, ale są od nich głębsze. Polecamy więc zadbać o aktywność fizyczną i trzymać się jak najdalej od wszelkiego rodzaju używek (np. nikotyny). A jeśli zmarszczki już występują, dobrym rozwiązaniem są zabiegi, jak np. laser czy mezoterapii.
 • zmarszczki posłoneczne – jest to jeden z podtypów przyśpieszonego starzenia się skóry związanego z ekspozycją na promieniowanie UV, które uszkadza komórki wskutek powstawania wolnych rodników tlenowych. Zazwyczaj towarzyszą im przebarwienia lub odbarwienia skóry. Może do nich dochodzić na całej powierzchni skóry. Przede wszystkim zmarszczkom posłonecznym można zapobiegać poprzez stosowanie filtrów SPF. Filtrów do twarzy powinniśmy używać cały rok, również w zimę, i powinien być to minimum SPF 30 lub 50. Dodatkowo również warto używać serum przeciwzmarszczkowe, a przy utrwalonych zmarszczkach pomogą zabiegi.
 • zmarszczki pod oczami – są to najwcześniej rozwijające się zmarszczki, głównie ze względu na bardzo małą grubość skóry powiek oraz naturalną skłonnością tej okolicy do zmiany objętości (opuchlizna). Powstawanie tych zmarszczek jest nasilone przez aktywność mięśni okrężnych oka, które zamykają szparę powiekową i związane są praktycznie z każdą reakcją mimiczną. Powstawanie tych zmarszczek można opóźnić stosując zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną przy jednoczesnym unikaniu nałogów. Fachowcy zwracają również uwagę na konieczność dokonywania dokładnego demakijażu, aby nie pozostała tam zbyt długo żadna niepożądana substancja. Warto także stosować dobrej jakoś kremy pod oczy, które zawierają składniki aktywne naturalnego pochodzenia.
 • „kurze łapki” – są to zmarszczki ułożone promieniście wokół kącików oczu. Związane są z cienką skórą powiek oraz wydatną aktywnością mięśni okrężnych oczu. Nie można ich uniknąć albowiem są związane z naturalnym procesem starzenia się skóry. Można jednak opóźnić proces ich powstawania poprzez dokładny demakijaż okolic oczu, a także odpowiednie ich nawilżanie dobrymi, najlepiej naturalnymi kremami.
 • zmarszczki marionetki – tzw. „zmarszczki smutku”, są to linijne zmarszczki biegnące od kącików ust w dół. Zmarszczki tego typu można niwelować dzięki wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń czy masażu twarzy. Warto również zadbać o zdrową dietę, ograniczenie używek jak papierosy i alkohol, oraz… częstsze uśmiechanie się, dzięki któremu ćwiczymy mięśnie twarzy.
 • zmarszczki palacza – mają najczęściej postać pionowych zmarszczek, widocznych w trakcie gwizdania lub palenia papierosów. Dodatkowo mogą być widoczne tzw. bruzdy nosowo-wargowe, które biegną od kącików ust do skrzydełek nosa. Pomimo swojej nazwy, zmarszczki palacza nie dotyczą tylko osób palących. Inne czynniki sprzyjające ich rozwojowi to picie przez słomkę czy bezpośrednio z butelki, częste układanie ust w dziubek, częste opalanie, a nawet nieodpowiednia dieta. Główną metodą zapobiegania powstawaniu tego rodzaju zmarszczek jest unikanie powyższych czynników. Warto również wykonywać specjalne ćwiczenia twarzy, masaże, oraz stosować nawilżające i ujędrniające skórę kremy przeciwzmarszczkowe.
 • zmarszczki na szyi – przybierają postać tzw. „naszyjnika Wenus”, czyli linii układających się poziomo lub „skóry indyka”, co związane jest z zanikiem tkanki podskórnej w obrębie szyi. Zmarszczek na szyi można uniknąć dzięki stosowania kremów z filtrem, o faktorze minimum SPF 30 lub 50. Dodatkowo należy pamiętać o codziennym nawilżaniu skóry na szyi oraz regularnym złuszczaniu naskórka. Na utrwalone zmarszczki dobrze sprawdzą się np. zabiegi laserem.
 • zmarszczki dekoltu – związane są z niską zawartością glikozaminoglikanów, kolagenu i elastyny w tej okolicy, co w połączeniu z ograniczoną grubością tkanki podskórnej powoduje powstawanie zmarszczek. Mogą powstawać nawet w młodym wieku i są związane z promieniowaniem UV. Dekolt więc również powinien zostać objęty działaniem kremów z filtrem. Dekolt również należy nawilżać oraz odpowiednio często złuszczać. Nie poleca się też brania gorących pryszniców, które negatywnie wpływają na skórę i powodują jej szybsze wiotczenie. Zamiast tego zbawienne mogą być prysznice naprzemiennie ciepłą i zimną wodą.

Widać doskonale, że rodzaje zmarszczek potrafią być naprawdę różnorodne. Pod względem lokalizacji i etiologii powstawania trzeba mieć na uwadze, że tego rodzaju zmiany wymagają zindywidualizowanego podejścia

Rodzaje zmarszczek – w jaki sposób przeciwdziałać i zwalczać?

Rodzaje zmarszczek są na tyle odmienne, iż konieczne jest indywiudalne podejście do każdego podtypu zmian.

Wśród parametrów, które będą miały wpływ na wybór optymalnej metody profilaktycznej i leczniczej należy wskazać na:

 • lokalizację,
 • nasilenie zmarszczek w danej okolicy,
 • stan tkanki podskórnej,
 • obecność czynników wywołujących – np. praca mięśni,
 • grubość i długość poszczególnych zmarszczek.

Profilaktyka zmarszczek na twarzy i na dekolcie we wczesnej fazie powinna obejmować zastosowanie odpowiedniego kremu nawilżającego do twarzy, który będzie poprawiał jędrność oraz wspomagał regenerację włókien kolagenowych. Regularne stosowanie kremów do poszczególnych okolic i dedykowanych dla poszczególnych grup wiekowych powinno opóźnić pojawienie się zmarszczek.

Współcześnie oferowane produkty są w stanie całkowicie wyeliminować zmarszczki o niewielkich rozmiarach i nasileniu – nawet w obrębie okolic, w których mimika jest bardzo wytężona

W przypadku zmian zaawansowanych, rozległych, z towarzyszącym zanikiem tkanki podskórnej i nasiloną degradacją włókien kolagenowych, konieczne mogą być zabiegi. Wśród najpopularniejszych zabiegów wyróżnia się lifting chirurgiczny, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, zastrzyki z botoksu lub autoprzeszczepy tkanki tłuszczowej.

Milena Nalbandian kosmetologPopularność zabiegów przeciwzmarszczkowych nie zmienia się od lat. Pamiętajmy jednak, że powinny one być ostatecznością. Jeśli zmarszczki nie są utrwalone, i jest szansa, że zniwelujemy je dzięki domowym sposobom, nie warto sięgać od razu po zabiegimówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Serum przeciwzmarszczkowe - Buatic

BUATIC
WYBIERZ SERUM DO KAŻDEGO RODZAJU ZMARSZCZEK ZAMÓW!

FAQ

1. Jak można zapobiegać powstawaniu różnego rodzaju zmarszczek?

Niestety nie można całkowicie zapobiec ich powstawaniu, ale można je opóźnić. Warto dbać o zdrową dietę, dużo się ruszać, pić dużo wody i stosować odpowiednio dobrane kosmetyki. Ważne, by krem, który będziemy stosować był bogaty w naturalne składniki aktywne, jak np. w przypadku kremu Buatic.

2. Co, oprócz rodzajów zmarszczek, bierze się pod uwagę przy ustalaniu sposobu ich likwidowania?

Kilka bardzo konkretnych czynników. Są nimi m.in. lokalizacja, ich nasilenie w danym miejscu na ciele, stan tkanki podskórnej, obecność czynników wywołujących oraz długość i szerokość zmarszczek.

3. Jakie rodzaje zmarszczek najczęściej poddawane są zabiegom?

Zabiegi najczęściej wykonuje się na zmarszczki zlokalizowane w obrębie twarzy, np. zmarszczki marionetki czy zmarszczki pod oczami. To one bowiem najsilniej wpływają na wygląd i są najczęstszym obiektem interwencji medycznych i kosmetologicznych.


Bibliografia

1. Rona C., Vailati F., Berardesca E., The cosmetic treatment of wrinkles, 2004
2. Sattler G., Sommer B., Kolster B.C., Wypełniacze w medycynie estetycznej, 2011
3. Jakimowicz-Klein B., Jak wyprasować zmarszczki, 2017
4. Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P.C. , Bahia F.M., Efficacy of anti‐wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non‐invasive methods, 2010

15 głosów

Komentarze

Marta Wolanczyk - 2019-08-30 19:47:14

Ja wlasnie zauwazylam u siebie pierwsze zmarszczki mimiczne, chyba czas wreszcie cos z tym zrobic bo jednak warto dzialac zanim sie poglebia i wtedy bedzie juz po ptakach :| Mam nadzieje, że inne rodzaje zmarszczek mi tak prędko nie wyjdą... ktoś próbował tego buatic moze?

Pola - 2019-08-25 13:01:39

Nawet nie wiedziałam, że istnieje takie coś jak zmarszczki senne i musiałam wyszukać jak wyglądają :o

mio - 2019-08-23 10:53:37

Ja chyba jakoś genetycznie odziedziczyłam kurze łapki po tacie i mamie (oboje mają) i mimo młodego wieku muszę szukać dobrych sposobów na ich zniwelowanie.

michellevisage - 2019-08-19 12:45:55

mam wrazenie ze mnie zawsze beda spedzac sen z powiek zmarszczki pod oczami bo pracuje duzo przed komputerem i ogolnie mam mocno przemeczone oczy zwykle, o wysychaniu nawet nie wspomne :( Juz teraz widze ze robia mi sie kurze lapki a kurde no nie chce zeby sie jednak powiekszaly

OhHiMark - 2019-08-18 20:12:20

całe życie ignorowałam stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i teraz żałuję... nie dość, że mam pełno przebarwień na skórze twarzy to jeszcze borykam się ze zmarszczkami posłonecznymi. Dziewczyny – nie bądźcie mną i dbajcie o swoją twarz

anias1988 - 2019-08-16 17:12:37

Pierwsze slysze o czyms takim jak zmarszczki posloneczne, jak wlasciwie z nimi trzeba przeciwdziałać i zwalczać? Po prostu kremy z filtrem i jakies nawilżające?

Ewa - 2019-08-14 19:42:57

Tutaj ktoś się dziwi, że istnieje coś takiego jak zmarszczki senne, a jak spotykam się z nimi na co dzień kiedy widzę siebie w lustrze haha Tak, naprawdę to istnieje i to wszystko przez spanie na boku przez całe życie na słabej jakości poduszce :P

Kejtlyn - 2019-08-13 15:32:37

Marta, ja probowalam. Do twojego problemu buatic powinien nadac sie super, zwłaszcza ze wchlania sie dobrze i nadaje sie pod makijaż na dzien, bez rolowania i tego typu dziadostwa. Płytkie zmarszczki powinny na spokojnie paść, do tego bedziesz miec fajne nawilzenie i spowolnienie starczenia czy zmeczenia skory...

Opinie naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊